Co potřebuji od Vás

Dokumenty

Vyhledejte veškeré dokumenty, které Vám mohou vypovědět více o Vašich předcích (křestní, oddací a úmrtní listy, kupní a darovací smlouvy, vysvědčení, výuční listy, živnostenské listy – zkrátka všechno, co doma naleznete).

Informace

Pokuste se shromáždit co nejvíce informací z Vaší rodiny (vzpomínky na příbuzné z doby Vašeho dětství, rodinné historky, apod.). Jako badatel mohu v archivech zjistit mnoho informací od nejstarších dob až do počátku 20. století. Kvůli ochraně osobních údajů je ale pátrání v posledním století značně komplikované. A tak obsah kapitol o posledních generacích Vaší rodiny bude hodně záviset na tom, co se Vám podaří zjistit přímo mezi příbuznými.

Nemáte žádné bližší údaje k dispozici?
Nevadí. Ráda Vám poradím a pomohu. Zjistím pro Vás,
kam se obrátit a co vše budeme k započetí výzkumu potřebovat.

Úvodní dotazník

Pokuste se prosím vyplnit přiloženou tabulku, která shrnuje potřebné informace o Vaší rodině. Dotazník si zde můžete zobrazit k vytištění: Dotaznik.pdf, nebo kliknutím na následující odkaz dokument stáhnout k vyplnění v počítači: Dotaznik.doc.

Nelekejte se rozsahu otázek, dotazník je připraven hlavně jako vodítko, jak sesbírat informace posledních tří generací a na nic nezapomenout. Ze zkušenosti mohu prozradit, že málokomu se povede vyplnit celý.

Plná moc

V archivních pramenech nalezneme informace od nejstarších dob až do začátku 20. století. Mladší záznamy jsou chráněny matričním zákonem a matriční knihy jsou stále uložené na matrikách příslušných úřadů (týká se všech knih, kde ještě neuplynulo 100 let od provedení posledního záznamu narození, 75 let od sňatku a 30 let od úmrtí).

Na vyžádání můžeme získat kopii konkrétního záznamu, musíme ale znát místo a co nejpřesnější datum hledaného zápisu. Musíme též doložit Vaše příbuznost s danou osobou v požadovaném zápise (rodný nebo oddací list), a jako žadatel budu též potřebovat Vaši plnou moc ke genealogickému výzkumu (formulář stačí stáhnout zde, vyplnit a potvrdit na nejbližším CzechPointu).

Comments are closed.